Marka Patenti Nedir? Marka Patenti Başvurusu Nasıl yapılır?

Bir buluşu olan yahut da markasını tescillemek ve bu doğrultuda haklarını korumak isteyen kişiler vardır. Bu kişilerin en çok merak ettiği konuların başında marka patenti nedir sorusunun yanıtı gelmektedir. Bunun beraberinde nasıl başvurulur ve nasıl patent alınır konuları çok fazla merak uyandırmaktadır.

 

Buluşları veya markalarının devlet tarafından tescillenmesini isteyenler bulunmaktadır. Bu kişilerin hak kaybı yaşamamaları için patent alınması önemlidir. Yazımızı okuyarak pek çok kişinin merak ettiği marka patenti konusu ve süreçleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Marka Patenti Nedir?

Marka, bir işletmenin mal ya da hizmetlerini bir başka işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlar. Marka patenti baskı yolu ile  yayımlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işareti ihtiva eder. Marka patenti, bir mal veya hizmeti kullanma ve sahiplenme hakkıdır.

 

Marka Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

Marka patent başvurusu için, Türk Patent Enstitüsü’ne bir dilekçe ve başvuru ücretinin dekontu gönderilir. Yapılan başvuru dilekçesinde ise Patent tarifnamesinin bulunması gerekir. Sonrasında Türk Patent Enstitüsü başvuran kişiye başvuru numarasının ve şeklinin eksiklik olup olmadığını belirten yazı gönderir. Bu tarihten itibaren başvuru yapanın 15 ay içinde araştırma ücretlerini ödemesi, araştırma talebini yapması gerekir.

 

Araştırmanın tamamlanmasından sonra Türk Patent Enstitüsü başvuru sahibine araştırma raporunu iletir. Türk Patent Enstitüsü tarafından gönderilen raporun olumlu olması durumunda, ya da olumsuz geri dönüş yapılan maddelerin düzeltilebileceğine inanılıyor ise :

  • 1. inceleme talebi gerçekleştirilir ve ücretler ödenir.
  • Türk Patent Enstitüsü yapmış olduğu 1. inceleme raporunu markanın sahibine iletir.
  • 1. inceleme raporu olumlu ise markanın sahibi Tescil Belgesi Düzenleme Bedelini ödeyerek patentini alır.
  • 1. inceleme raporunun sonucu olumsuz ise, patent vekili teknik bir yanıt vererek Türk Patent Enstitüsü’ne yollar.
  • Sonrasında gerçekleştirilen 2. inceleme raporu markanın sahibine gönderilir. Bu rapor olumluysa markanın sahibi Tescil Belgesi Düzenleme Ücretini öder ve patentini alır.

 

Olumsuz olması durumunda üçüncü bir yanıt yazılır. Sonrasında Türk Patent Enstitüsü tarafından gelecek rapor son rapor olur. Bu raporda olumsuz durumdaysa marka patent alamaz.

 

Marka Patenti Nasıl Alınır?

İlk olarak buluş olduğu iddia edilmekte olan ürünü, uzman bir patent vekili ön araştırma gerçekleştirir. Ön araştırma vekilinin buluş olduğuna karar vermesi halinde, ürünün ayrıntılı resimlerini ve belgelerini alır. Sonrasında patent vekili, buluşu ifade eden patent tarifnamesini yazar ve ürünü bulan şahsa gönderir. Ürünü bulan şahıs tarifnamede gerekli gördüğü yerlerde çıkartma, düzeltme, ekleme veya değiştirme yapar.

Sonrasında tarifnameyi tekrar patent vekiline gönderir. Patent tarifnamesinin tamamlanmasından sonra, patent almak adına Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapılır.

Yayınlanma Tarihi: Mayıs 7th, 2022 / Kategoriler: Blog /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Gizlilik Politikanızla ilgili bildirimi buraya ekleyin.