E Fatura Nedir? Başvuru Sürecinde Neler Yapılması Gerekir?

Teknolojinin gelişmesi ile beraber işletmeler içinde birçok yenilik meydana gelmiştir. Bu yeniliklerden en önemlilerinden birisi de e faturadır. E fatura işletmelerin elektronik ortamda düzenledikleri faturaya verilen isimdir. Elektronik fatura direk olarak maliye bakanlığının sunucuları tarafından alıcı ve satıya gönderilmektedir. Elektronik faturada iki farklı çeşit bulunmaktadır. Bunlar e fatura ve e arşiv faturası olarak adlandırılmaktadır.

 

E Fatura

Alıcı ve satıcının vergi mükellefi ve e fatura kaydı bulunduğu durumlarda düzenlenen fatura çeşididir. E fatura ile yapılan işlemler sonucu yapılacak olan iptal ve iade işlemleri kağıt faturaya göre farklılıklar göstermektedir. E faturaların iptal işlemleri maliyeye bildirilmekte ve o şekilde yapılmaktadır.

 

E Arşiv Faturası

Vergi mükellefi olmayan gerçek kişilerce yapılan işlemler sonucunda oluşturulan faturalara e arşiv faturası denilmektedir. E arşiv faturası işletmeler tarafından düzenlendikten sonra gerçek kişilerin kayıtlı mail adreslerine otomatik olarak gönderilmektedir. E fatura ve e arşiv faturaları gönderip alabilmek için OctoCloud ön muhasebe programı güzel bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

 

E Fatura Başvuru Süreci Nasıldır?

E fatura başvuru işlemleri için şirket kaydınızın bulunması gerekmektedir. E faturaya geçiş işlemlerinde işletmelerden herhangi bir ciro zorunluluğu aranmamaktadır. E faturaya geçiş işlemlerinde önceki yıllarda 10 milyon TL ve üzeri ciroya sahip firmaların geçişi zorunlu tutulmaktaydı ancak son düzenleme ile bu limit 5 milyon TL ye çekildi. E faturaya geçen mükelleflerin ise e defter uygulamasına geçişi de zorunlu tutulmaktadır.

 

E Fatura işlemlerinde mükelleflerin başvuru öncesi Tübitak’tan e mühür edinmesi gerekmektedir. Alınan e mühürler 3 yıl boyunca geçerli olmaktadır. E mühür sonrasında ise Maliye Bakanlığı’na yapılacak başvuru ile e fatura sistemine kolayca geçiş yapılabilmektedir.

 

E Fatura Aboneliğinde Neler Yapılması Gerekmektedir?

E fatura aboneliğini mükellefler şahsi olarak ya da muhasebecileri aracılığı ile başvuru yapabilmektedir.E faturaya uygun tüm işletmeler kolay bir şekilde e faturaya geçiş yapabilmekte ve e faturanın avantajlarından faydalanmaya başlayabilmektedir.

 

E fatura ile faturalarınızın kaydını elektronik ortamda tutabilir müşterilerinize hızlı fatura gönderimi yapabilirsiniz Ayrıca gelir gider takibi içinde e fatura kullanılabilmektedir. Tüm bu süreçleri kolayca takip edebilmek için OctoCloud programımızı kullanabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: Mayıs 7th, 2022 / Kategoriler: Blog /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Gizlilik Politikanızla ilgili bildirimi buraya ekleyin.