Navlun Faturası Nedir? Nasıl Düzenlenir?

 

Navlun faturalama sürecinin verimliliğini artırmak ve hata ve sahtekarlık olasılığını azaltmak için iyi planlanmış navlun yönetimi kontrolleri yapılmalıdır. Bu tür kontroller, yetkilendirme sistemlerini, görev ayrılığını ve periyodik iç denetimleri içerebilir.

 

Verimli navlun faturalama ve denetim süreçleri, bir organizasyonun sorunsuz çalışması için esastır. Navlun operasyonlarını 3PL sağlayıcılarına dış kaynak sağlamak, göndericiyi ilgili tüm görevlerden kurtararak temel sorunlarına daha iyi odaklanmalarını sağlar. Navlun fatura işlemlerinde Octocloud ön muhasebe programı şirketlerin beklentilerini karşılamaktadır.

 

Navlun Faturası Nedir?

 

Navlun genel olarak çeşitli taşıma araçları ile bir yerden başka bir yere toplu olarak taşınan mal veya ürünleri ifade eder. Uçak, gemi, tren, kamyon vb. ile taşımayı içerir. Gönderici, gönderiyi gönderen taraftır, teslim edene taşıyıcı denir ve gönderiyi alan, alıcı veya alıcı olarak bilinir.

 

Navlun faturalandırması veya faturalandırma, nakliye sürecinin önemli bir parçasıdır. Malların teslimine ilişkin ayrıntıları ortaya koyar ve nakliye sürecine dahil olan tüm tarafların (gönderici, taşıyıcı, alıcı, lojistik sağlayıcılar vb.) korunmasına yardımcı olur.

 

Üçüncü taraf lojistik (3PL) sağlayıcıları gibi çeşitli aracı hizmet sağlayıcıları, gönderici ve taşıyıcı arasında aracı görevi görür. Faturaların alınması, işlenmesi ve ödenmesi gibi çeşitli işlevleri yerine getirirler. Navlun operasyonlarını dışarıdan temin etmenin başlıca avantajları, maliyet tasarrufu, fırsat maliyetleri ve gelişmiş özelliklere erişimdir.

 

Diğer avantajlar arasında tek tip süreçler, navlun faturası işleme için merkezi bir sistem, gerçek zamanlı içgörüler, daha iyi görünürlük, birden fazla sistemin ortadan kaldırılması sayılabilir. Dış kaynak kullanımı özellikle gönderilerin ve fatura ödemelerinin sayısının arttığı ve tüm süreci kolaylaştıran daha büyük işletmeler için gereklidir.

 

Navlun Faturası Nasıl Düzenlenir?

 

Navlun faturası, bir taşıyıcı tarafından bir navlun göndericisine veya alıcısına düzenlenen bir fatura olarak tanımlanabilir. Bu tür faturalar, yapılan sevkiyatla ilgili çeşitli bilgileri içerir.

 

Navlun faturasında yer alan temel ayrıntılar;

 

 • Yükün tanımı veya içeriği,
 • Kullanılan navlun modu türü,
 • Konşimento (BOL) numarası,
 • Gönderici ve alıcının adı,
 • Gönderinin çıkış noktası ve teslimat noktası,
 • Toplam ağırlık,
 • Toplam gönderi maliyeti
 • Uygulanabilir navlun ücretleri ve vergileri,
 • Ödeme bilgileri ve yöntemleri,
 • Bitiş tarihleri,
 • Takip numarası,
 • Uygulanabilir indirimlerdir.

 

Orijinal navlun faturası, bir kopyası taşıyıcıda tutulurken göndericiye veya alıcıya verilir. Navlun maliyetindeki artış, çeşitli işletmeler için bir endişe kaynağıdır. İş için önemini göz önünde bulunduran birçok şirket, yük denetimine yardımcı olmak ve tüm süreç boyunca yardım sağlamak için denetim şirketleri kiralamayı tercih ediyor.

 

Bir şirketin navlun faturalarının değerlendirildiği ve incelendiği süreç, navlun denetimi olarak bilinir. Denetim sürecinde navlun faturalarının doğruluğu ve yanlışlığı kontrol edilir ve gerekirse düzeltilir. Denetçiler, faturaların geçerliliğini değerlendirmeye veya doğrulamaya, mükerrer ödemeleri izlemeye, doğru tarifelerin kullanılmasını sağlamaya yardımcı olur.

Yayınlanma Tarihi: Mayıs 7th, 2022 / Kategoriler: Blog /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Gizlilik Politikanızla ilgili bildirimi buraya ekleyin.