Marka Tescili Nedir ? Marka Tescili Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Marka Tescili Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İşletme sahibi olarak uzun yıllar ve zaman harcayarak eşşiz bir ürün ürettiniz diyelim. e-Ticaret sitesi üzerinden ürününüzü tüm ülkeye satışını başlattınız. Ürüne talepler arttı.

Derken; karlılığınız, prestijiniz, işletmenizin ve ürettiğiniz ürünlerin şöhreti kulaktan kulağa yayılmaya başladı.

 

Bir süre sonra ürününüzü farklı firmaların da  (üstelik aynı isim ve ambalajlarla) ürettiğini farkettiniz. Karlılığınız bölündü. Müşteri talepleri farklı firmaların farklı fiyatlara ürettikleri ürüne yöneldi. Üstelik bir gün kapınızı çalan yetkililer ürünün üretim hakkının sizde olmadığını ilettiler. Bu durum olması imkansız bir senaryoyu belirtmiyor.

Marka tescili, ürününüzün ve işletmenizin bu duruma düşmesine karşı koruma sağlıyor.

 

Marka Nedir?
Marka, işletmenin ürettiği ya da sattığı mal ve hizmetleri diğer işletmelerin mal ve hizmetlerinden ayırt etmek için kullanılan her türden sözcük, şekil, renk, harf, sayı, sesler, hareket, koku veya ambalajdan oluşan işarettir.

 

Marka Tescili Ne işe Yarar?
Tescilli bir markanın ayırt etme, garanti etme, reklam, koruma gibi birçok işlevi vardır. Ürünün; üretim, satış vb. haklarının sadece size özel olmasını sağlayarak piyasada saygınlık ve güven sağlar.

 

Marka Tescili Nasıl Yapılır?
Markanızın tescil edilebilmesi için öncelikle Türk Patent ve Marka Kurumuna marka tescil başvurunuz yapılır. Başvuru Kurum tarafından değerlendirilir ve onaylanması durumunda başvuru Resmi Marka Bülteninde yayınlanır. Bültende yayınlanan başvurunuza iki aylık süre içerisinde başka marka sahipleri tarafından herhangi bir itiraz gelmemesi durumunda markanızın tesciline karar verilir ve gerekli harç ödendikten sonra marka tescil süreci tamamlanmış olur.

 

Marka Tescili Kullanım Hakkınızı Kaç Yıl Korur ?
Markanız, marka başvurusu yapıldığı tarihten itibaren 10 yıl geçerlidir. Bu süre gerekli harçlar ödenerek 10’ar yıllık sürelerle sınırsız olarak uzatılabilmektedir.

 

Türkiye’de Tescil edilen Markanız Dünyanın Her Yerinde Korunur mu?
Markalar kural olarak (sınırlı bir alanda) tescil edildikleri ülkelerde korunur.

 

Marka Hakkının İhlali Suç Sayılır mı?
Marka hakkını ihlal eden kişi/işletme hakkında yaptırım uygulanacağı kanunlarda açıkça belirtilir.

Yayınlanma Tarihi: Mayıs 7th, 2022 / Kategoriler: Blog /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Gizlilik Politikanızla ilgili bildirimi buraya ekleyin.