Çek Nedir? Çek Nasıl Düzenlenir? Çek Türleri Nelerdir?

Geçmişten günümüze başvurulan pek çok ödeme yönteminin varlığı söz konusudur. Bu ödeme yöntemlerinden biri de çek olmaktadır. Çek düzenlenerek yapılan ödeme biçiminin geçmişi oldukça eskiye dayanır. Günümüzde halen başvurulan ödeme yöntemleri arasındaki varlığını sürdürmektedir. Çek düzenlemelerde OctoCloud programı ayrı bir öneme sahiptir. -Programımızı kullanarak kolayca çek ve senet takibi yapabilirsiniz.-

 

Bu sayede çek düzenleme işlemleri sorunsuz bir şekilde varlık göstermeye devam etmektedir. Eski dönemlerde çek ödeme yöntemi çok yaygın durumda yapılmaktaydı. Günümüzde belli bir ölçüde bu ödeme yöntemine ilgi azalış göstermektedir. Fakat yine de önemli bir ödeme alternatifi oluşturmayı sürdürmektedir. Peki, çek nedir? Konun iyi bir şekilde anlaşılması bakımından çek nedir sorusunun yanıtının bilinmesi önemlidir.

 

Çek Nedir?

Çek, esasında bir kambiyo senedi olup, değerli evrak niteliğine sahiptir. Belirlenen tutarın ödenmesi amacıyla yazılmış olan bir teyit emridir. Çek, bir senet niteliğine sahip değildir. Bunun anlamı çek ve senet aynı evrak türü değillerdir. Bunun nedeni senetlerin üzerinde belirli bir sürenin sonunda yazan tutarın ödenmesi vaadi bulunur. Ancak çek için durum böyle değildir. Çekler sadece bankalar tarafından keşide edilebilir ve sadece bankalar tarafından çıkarılan çek defterleri kullanılabilir.

 

Çek Nasıl Düzenlenir?

Bir çekin düzenlenmesi esnasında, üzerinde düzenlenmiş durumda olduğu tarihin mutlaka yazılması gerekir. Çeki düzenleyen şahsın el yazısıyla atmış olduğu bir imzasının da kesinlikle çekin üzerinde olması gerekir. Kaşe, parmak izi veya mühür ile işaretlenmiş durumdaki çekler banka tarafından kabul görmez. Bunun yanı sıra çek yaprağı üzerinde mutlaka çeki düzenleyen bireyin vergi numarasının da bulunması gerekir.

 

Çek Türleri Nelerdir?

Para yerine geçen ödeme araçlarından biri olan çek hukuki geçerliliği olan bir evraktır. Bundan dolayı ticari hayattaki yeri ve önemi halen oldukça büyüktür. Değerli evrakın çek olarak kabul edilir olması için üzerinde mutlaka “çek” ibaresinin olması gerekir. Çek adı verilen bu değerli evrak türünün de kendi içinde çeşitleri bulunmaktadır.

Bunları ise şu şekilde listelemek mümkün:

  • Seyahat çeki
  • Çizgili çek
  • Mahsup çeki
  • Teyitli çek,
  • Garantili çek
  • Banka çeki
  • Posta çeki türleri mevcuttur.
Yayınlanma Tarihi: Mayıs 7th, 2022 / Kategoriler: Blog /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Gizlilik Politikanızla ilgili bildirimi buraya ekleyin.